Skalūnų dujų paieškos prasidės dar šiemet

Per visą pasaulį sparčiai besiritantis skalūnų dujų paieškų bumas jau pasiekė ir Lietuvą. Praėjusių metų pabaigoje Vyriausybė pritarė šių gamtinių išteklių paieškoms šalyje.

Tad dar šiemet pirmąjį paieškinį gręžinį savo licenciniame plote išgręš ir bendrovė „Minijos Nafta”. 2012-aisiais į skalūnų dujų paieškas bendrovė ketina investuoti apie 10 milijonų litų.

Skalūnų dujų paieškos šiuo metu itin aktyviai vyksta kaimyninėje Lenkijoje. Lenkai tikisi, kad jų šalyje glūdi milžiniški skalūnų dujų klodai. Nors jie pirmuosius paieškinius šių gamtinių išteklių gręžinius išgręžė dar 2010-aiais, tačiau ar Lenkijoje rasta skalūnų dujų, kol kas neskelbiama.

Skalūnų dujų bumas daugiau nei prieš du dešimtmečius prasidėjo JAV. Per šį laikotarpį jų išgavimo kiekiai taip išaugo, jog JAV tapo viena stambiausių dujų eksportuotojų, nors iki tol ji buvo viena stambiausių gamtinių dujų importuotojų pasaulyje.

Kasmet amerikiečiai į skalūnų dujų paieškas bei jų gavybą investuoja milijardus JAV dolerių, todėl išgaunami jų kiekiai sparčiai didėja. Taip plėsdamiesi amerikiečiai sukuria tūkstančius naujų darbo vietų. Neseniai JAV paskelbė, jog dėl plėtros per ateinančius ketverius metus jie ketina sukurti apie 870 tūkst. naujų darbo vietų.

Pastaraisiais metais itin aktyviai skalūnų dujų paieškomis domisi ne tik Lietuva, Lenkija, bet ir Latvija, Estija bei kitos Europos šalys.

Tad viliamasi, kad per ateinantį dešimtmetį Europa, o tarp jų ir Lietuva, taip pat pasistūmės bei pasieks teigiamų rezultatų skalūnų dujų gavyboje.