Tai įdomu

Kas yra nafta?

Nafta - Žemės plutoje susidaręs aliejaus konsistencijos degus skystis. Ji randama nuosėdinės kilmės akytose uolienose, įsisunkusi į smėlį, smiltainį, klintį. Pasaulyje nafta įvardijama kaip vienas svarbiausių gamtinių išteklių, be kurio neįsivaizduojama nei šiuolaikinė pramonė, nei modernizuotas žmonijos gyvenimas.

Naftą žmonės atrado jau seniausiais laikais, nes tam tikromis sąlygomis nafta iškyla į žemės paviršių. Atliekant archeologinius tyrimus prie Eufrato upės, buvo rasta naftos gavybos pėdsakų, kurių amžius siekė 4000–6000 m. pr. m. e.

Nafta tuo metu naudota kaip kuras, o bitumai statybose ir kelių tiesimui. Senovės Egipte nafta naudota mumijų balzamavime. Kinijoje nafta buvo išgaunama išgręžus bambukinius gręžinius. Nafta buvo naudota kaitinti sūrymą ir taip gaminti druską.

Moderni naftos panaudojimo istorija prasideda 1853 m., kai lenkų mokslininkas Ignacy Lukasiewicz išgavo žibalą iš žalios naftos.

Pirmas komercinis naftos gręžinys buvo išgręžtas Kanadoje 1858 m. Vėliau buvo atrasti dideli naftos telkiniai JAV, Azerbaidžane, Venesueloje, Artimuosiuose Rytuose.

Iki XX a. 6-ojo dešimtmečio akmens anglis pasaulyje buvo pagrindinis energijos šaltinis. Vėliau labiau pradėta naudoti naftą.

Šiuo metu daugiausiai naftos išgaunama Artimųjų Rytų šalyse, Amerikoje, Pietų Azijoje. Lietuvoje naftos ištekliai itin menki.

Kas būtų, jei neliktų naftos?

Daugelis mūsų nesusimąsto, kad jei staiga nebeliktų naftos, šiuolaikinis gyvenimas sustotų. Mes vis dar galvojme , kad išgaunama nafta skirta tik degalams gaminti, tačiau yra ne visiškai taip. Jei netikėtai nebeliktų naftos , o jai pakeisti nebūtų alternatyvų, žmogaus gyvenimas per keletą akimirkų sugrįžtų į pirmykščius laikus - dingtų kosmetika, kvepalai, avalynė, drabužiai, elektros energija, transportas bei kiti daiktai, be kurių šiuolaikinis žmogus savo gyvenimo nebeįsivaizduoja.

Tad pastaruoju metu naftos kompanijose dirbantys specialistai ieško būdų, kurie leistų naftos ištekliais naudotis dar ne vieną amžių. Jie ieško ir analizuoja naujas uolienas, iš kurių galbūt taip pat būtų galima išgauti naftą.

Geologai bei kiti mokslininkai analizuoja įvairias uolienų rūšis bei sprendžia, ar jos perspektyvios naftos gavybos atžvilgiu. Tikimasi, kad technologijoms sparčiai tobulėjant bei vis atrandant naujų galimybių, naftos ištekliai dar ilgai nesibaigs.